יקב בוטיק מקבל את שמו מהמילה הצרפתית "בוטיק" שפירושה "חנות קטנה" בשל גודלו הקטן, ההקפדה היתרה ותשומת הלב הניתנים לתהליך יצור היין 

יקב בוטיק מקבל את שמו מהמילה הצרפתית "בוטיק" שפירושה "חנות קטנה" בשל גודלו הקטן, ההקפדה היתרה ותשומת הלב הניתנים לתהליך יצור היין. בהגדרתו, יקב בוטיק הינו יקב המייצר עד כ- 10,000 בקבוקי יין בשנה. כיום ישנם מספר רב של יקבי בוטיק איכותיים ואף יקבים גדולים המאמצים יקבים אלו ליצירת סדרות איכותיות, במהדורות מוגבלות.
יקבי הבוטיק נמצאים בד"כ במקומות פסטורליים, במושבים ובחצרות בתים פרטיים ולכן
אם תגיעו לאזור תיירותי,  (צימרים,בתי הארחה וכדומה)  סביר מאוד להניח כי תוכלו למצוא מספר יקבי בוטיק בסביבה בה אתם נמצאים.  את כתובת היקב הקרוב אליכם ואת מיקומכם תוכלו בוודאי למצוא כאן באתר מרכז היין הישראלי.

יקב בוטיק

האקדמיה ללשון פרסמה שמות עבריים למושגים שונים ביין, לפניכם מלוקטים המושגים השימושיים ביותר. מי אמר שישראל היא לא מעצמת יין. http://hebrew-academy.huji.ac.il/wine.html

האקדמיה ללשון פרסמה שמות עבריים למושגים שונים ביין, לפניכם מלוקטים המושגים השימושיים ביותר. מי אמר שישראל היא לא מעצמת יין?..
טפיה - מילוי מיכל יין עד שפתו

יבוש בן יבוש - יין יבש מאוד

יין ורוד - rosse
יין כרם יחידני - יין שהופק מענבי כרם אחד ומיוחד
יינון - תהליך עשיית היין משלב הכרם ועד שלב הבקבוק
מחלץ - חולץ פקקים
סדרת טעימה - מבחר טעימות יין לפי סדר קבוע כדי לעמוד על איכותו
עפצן - תרכובת כימית המשרה תחושת עפיצות
ערסול - סיבוב (הכוס) כדי לאוורר את היין ולשחרר את הבשומת
בשומת - ארומה, רכיב ריחו הטבעי של זן העינב ביין
רדידה - פיסת החומר העוטפת את צוואר הבקבוק
שיורת - הטעם שנשאר בפה לאחר בליעת היין
שעום - יין שפגם בו החומר
חברים, זהו רק חלק...היכנסו לקישור בהא והרחיבו: http://hebrew-academy.huji.ac.il/wine.html

יין באקדמיה ללשון

להלן מספר מושגים ראשוניים בעולם היין. המושגים מובאים כאן באופן בו כולנו נוכל להפתח בצורה אחידה לעולם אינסופי שיש לו , ניתן לומר אפילו שפה משלו. אין צורך להרתע אם זה פעם ראשונה שאתם נחשפים למושגים אלו. מה שחשוב הוא זה לשתות את היין - הדיבור יבוא לאחר מכן. "נכנס יין יצא סוד"

להלן מספר מושגים ראשוניים בעולם היין. המושגים מובאים כאן באופן בו כולנו נוכל להפתח בצורה אחידה לעולם אינסופי שיש לו , ניתן לומר אפילו שפה משלו. אין צורך להרתע אם זה פעם ראשונה שאתם נחשפים למושגים אלו. מה שחשוב הוא, זה לשתות את היין - הדיבור יבוא לאחר מכן. "נכנס יין יצא סוד"
יין ג'נרי/בלנד - יין שמורכב ממספר זני ענבים
יין אדום - יין המופק מזני ענבים אדומים בלבד
יין סמוק - יין המופק מענבים אדומים, צבעו ורוד בהיר, נעשה בתהלי ייצור ינות לבנים
יין רוזה - רוזה כמו סמוק. הרוזה מקורו בצרפת והסמוק מוכר בארה"ב
שמפניה - יינות המיוצרים בתהליך ייצור ייחודי. יין שעובר תסיסה שנייה בבקבוק. רק יינות שמיוצרים בחבל שמפיין  בצרפת  יכולים להיקרא שמפנייה
ארומה - ניחוח היין
עפיצות - תיאור תחושת היובש בפה
טאנין - חומר מריר הנמצא בקליפת העינב והמשמר הטבעי של היין
אלו הם מספר מושגים ראשוניים כאמור. הרחיבו באתר בקטגוריית מושגים

מושגים ראשוניים ביין

רמות המתיקות ביין ככלל נקבעות מהענבים. כידוע יין מיוצר בתהליך טבעי בו הסוכר שבענבים במגע עם חום הופך לאלכוהול. כאן נקבעת רמת הסוכר - המתיקות או היובש- שתי הקצוות. בתהליך התסיסה קובע הינן מתי להפסיק את התהליך ולפי הסיום של התהליך נקבעת רמת המתיקות שתהיה ביין

רמות המתיקות ביין ככלל נקבעות מהענבים. כידוע יין מיוצר בתהליך טבעי בו הסוכר שבענבים במגע עם חום הופך לאלכוהול. כאן נקבעת רמת הסוכר - המתיקות או היובש- שתי הקצוות. בתהליך התסיסה קובע הינן מתי להפסיק את התהליך ולפי הסיום של התהליך נקבעת רמת המתיקות שתהיה ביין.
בין 0 - 4 גרם סוכר היין נקרא יבש
בין 4 - 25 גרם היין נקרא חצי יבש.  שימו לב! 25 ג' זה המון סוכר, זה כבר ממש מתוק אך אלו הם ההגדרות המקצועיות
בין 25-50 זה כבר חצי מתוק ומתוק.
.יין אדום בד"כ יהיה יין יבש. יין לבן מזן השרדונה בד"כ גם יהיה יבש ויין לבן מזן המוסקט בד"כ יהיה מתוק .יין מתוק יהיה על פי רוב יין לקידוש ומה שבינהם זה המון יינות שצריך לקרוא עליהם  שמופיעים באתר - היכנסו וקראו.
צריך כמובן לקרוא עוד ולהעמיק למי שרוצה להתמחות, אך עד אז מה שחשוב הוא בעיקר לטעום מכולם ולהתנסות בכמה שיותר שתיית יינות. לחיים!

יין מתוק, יבש ומה שביניהם

עם סיום תסיסת היין, ולפני שלב העברת היין לבקבוק, היין מועבר לחביות לצורך יישון. החביות עשויות מנירוסטה או מעץ אלון. בשלב הזה היין מקבל את עיקר הטעמים את "התבלינים" שנותנים את טעמו..

 

עם סיום תסיסת היין, ולפני שלב העברת היין לבקבוק, היין מועבר לחביות לצורך יישון. החביות עשויות מנירוסטה או מעץ אלון. בשלב הזה היין מקבל את עיקר הטעמים,  את "התבלינים" שנותנים את טעמו..

יישון בחבית עץ חדשה תעביר טעמים רבים וחזקים ליין שנמצא בתוכה, לעומתה חבית ישנה, תעביר פחות טעמים, וחבית נירוסטה לא תעביר טעמים כלל. למה הדבר דומה? מקל קינמון חדש וטרי נותן טעם חזק יותר ממקל קינמון שכבר עבר שימוש בכמה וכמה כוסות תה, כך גם בחבית העץ. 
שימו לב: בד"כ יינות איכותיים ויקרים יותר, עברו יישון בחביות עץ. רוב היינות האיכותיים יושנו בחביות עץ, כמובן לא כל מה שיושן בחביות עץ הוא בהכרח איכותי. המלצה: לשתות יין שיושן בחביות עץ ולידו יין שיושן בחביות אלומיניום או לא יושן בכלל ולחוש בהבדלים. לרובנו קל לזהות "טעם של עץ" ביין כיוון שזהו בד"כ הטעם החזק ביותר שמתקבל מהחביות.

המלצה: לשתות יין שיושן בחביות עץ ולידו יין שיושן בחביות אלומיניום או לא יושן בכלל ולחוש בהבדלים.
לרובנו קל לזהות "טעם של עץ" ביין כיוון שזהו בד"כ הטעם החזק ביותר שמתקבל מהחביות.

יישון

ע"מ לקבל טעמים המתקבלים ע"י העץ ישנה טכניקה נוספת של יישון. הוספת "שבבי עץ" (חתיכות עץ גרוסות) לחביות נירוסטה, או הוספת שבבי עץ חדשים לחביות עץ ישנות.

ע"מ לקבל טעמים המתקבלים ע"י העץ ישנה טכניקה נוספת של יישון. הוספת "שבבי עץ" (חתיכות עץ גרוסות) לחביות נירוסטה, או הוספת שבבי עץ חדשים לחביות עץ ישנות.

למה הדבר דומה? להוספת התבלינים לתבשיל, זהו תהליך מבורך, שיוצר יינות מעולים במידה ומדייקים בעשייה. כמות קטנה מידי של שבבים בחבית, לא תשפיע על טעמו, כמות גדולה מידי תיתן טעם חזק מידי.
אחד המובילים והמתחיל עם שיטה זו הינו הינן ברי ססלוב.

שבבי עץ

תקופות היישון הינן בד"כ 0-18 חודשים, ככל שזמן היישון ממושך יותר כך סביר שביין יהיו טעמים חזקים יותר. זמן יישון ממושך יותר אינו מעיד בהכרח על יין איכותי או טעים יותר. (בדיוק כפי שהוספת כמות תבלינים גדולה יותר לא בהכרח מעידה על תבשיל טעים יותר)

תקופות היישון הינן בד"כ 0-18 חודשים, ככל שזמן היישון ממושך יותר כך סביר שביין יהיו טעמים חזקים יותר. זמן יישון ממושך יותר אינו מעיד בהכרח על יין איכותי או טעים יותר. (בדיוק כפי שהוספת כמות תבלינים גדולה יותר לא בהכרח מעידה על תבשיל טעים יותר)

המלצה: לנסות לשתות יין שיושן זמן ממושך בחביות עץ (12 חודשים), ולידו יין שיושן זמן קצר (0-3 חודשים בחביות נירוסטה) ולחוש בהבדלים.

תקופת יישון

מרלו, קברנה סובניון, שרדונה, פטיט סירה, שיראז וכל חבריהם, מדובר על הזן של הענבים שממנו הפיקו את היין. יש עשרות רבות של

 

(מרלו, קברנה סובניון, שרדונה, פטיט סירה, שיראז ועוד רבים וטובים) מדובר על הזן של הענבים שממנו הפיקו את היין. יש עשרות רבות של זני ענבים (ותתי זנים), מרלו, קברנה סובניון, שרדונה, וכו' – אלו כולם זנים של ענבים. ניתן להכין יין משילוב של מספר זנים או מזן אחד. יין שמופק מזן אחד נקרא יין זני, יין שמופק מיותר מזן אחד נקרא "בנלד" (blend ) המלצה: לנסות מספר סוגי זנים של אותה סידרת יין ולחוש את הבדלי הטעמים בניהם.

זנים